Results for Chiltern Challenge, Great Hampden Woods, 20/05/2018
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, BlackWhite (length 1.4km, climb 20m, 11 controls)
1 Jake Hilton SN M10 17:36 2 Theodore Marsden HH M10 27:21 3 Max Cooper TVOC M10 61:27 4 Lyra Cooper TVOC W10 61:41
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Yellow (length 2.2km, climb 20m, 12 controls)
1 Aidan Hilton SN M10 22:34 2 Robin Inness BKO M10 28:44 3 Luke Ward IND M9 40:35 4 Essi Kankainen TVOC W12 47:01 5 Peter Houghton TVOC M40 47:23 6 Heta Kankainen TVOC W10 48:40 7 Jack Barnett IND M10 54:22 8 Elizabeth Barnett IND W10 54:39 9 Cecilia Hayward-Bhikha SLOW W12 64:04 10 Sophia Oqvist BKO W12 73:03 11 Louisiane Roux SLOW W10 77:23 12 Maisie Ellyatt IND W6 82:41
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Orange (length 3.1km, climb 65m, 12 controls)
1 Jocie Hilton SN W12 43:30 2 Charlotte Slade SN W10 54:20 3 Joanne Leigh OD W50 66:38 4 Rachel Alexander OD W60 75:02 5 Robert Hockley IND M65 86:38 6 Charlie Dixon HH M14 93:31 7 Andrew Partridge HH M14 96:37 8 Mark Smith IND M14 96:39 9 Laurie Megainey IND M13 97:58 10 Robert Blades IND M10 100:03 11 Marissa Hughes TVOC W45 102:38 12 Trish Wallis SN W65 107:10 13 Andrew Ridgeley IND M45 113:26 14 Kate Coller-Fenson IND W45 124:49 15 Kathryn Turner TVOC W60 132:54 16 Laura Turner IND W45 135:41 mp Jane Coutanche TVOC W70 86:54 Missing nos 7,9-10 mp Matteo Rebora SLOW M12 135:14 Missing no 10 mp Samantha & Alfie Batt IND W40 & M10 179:34 Missing no 10 Pete Priest TVOC M55 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Light Green (length 3.6km, climb 95m, 13 controls)
1 Adam Methven BKO M14 37:26 2 Ben Gostick HH M14 41:21 3 Carys Sharp TVOC W14 50:41 4 Anna Kankainen TVOC W40 58:02 5 Jake Davies TVOC M45 66:50 6 Ian Hylton BKO M45 68:14 7 Ruth Evans TVOC W45 78:14 8 Emma Winder IND W21 85:18 9 Tautvydas Stubrys IND M21 85:53 10 Dominic Turner IND M60 104:44 11 Milly Askham SMOC W14 107:34 12 Sarah Dixon HH W45 108:48 mp Joanna Belsey SN W50 94:40 Missing no 11 mp Jemima Hayward-Bhikha SLOW W18 112:18 Missing no 12 Tom Inness BKO M14 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Very Short Green (length 3.7km, climb 50m, 13 controls)
1 Sally Collins BKO W65 109:56 2 Susan Marsden HH W70 110:47 3 Anne Power LOK W85 116:27 4 Freda Peirce SARUM W75 156:08 Anne-Marie Hillier BKO W65 dnf No finish time Anthony Brown HH M35 dnf No finish time Daniel Gardner TVOC M21 dnf No finish time Jan Oxenham SARUM W65 rtd Missing nos 2-7
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Short Green (length 4.8km, climb 50m, 15 controls)
1 Keith Henderson WIM M75 78:44 2 Margaret Willdig OD W65 81:12 3 Chris Morley WAOC M75 90:50 4 Carolyn Marr OD W70 91:32 5 Jenny Gostick HH W50 93:00 6 Alison Sloman HOC W80 99:33 7 Sue Hallett OD W70 110:41 8 Don Nisbet SMOC M55 111:03 9 Heidi Lloyd TVOC W40 120:29 10 Thelma Spalton OD W70 123:00 11 Yvonne Hodson TVOC W70 130:26 12 Chris Houghton RAFO M21 134:45 13 Anthony Doherty RAFO M45 137:13 14 Kirsty Barnett IND W40 141:11 15 Ros James SMOC W55 142:55 16 Susan Colbert SWOC W70 163:39 mp Peter Hambleton SARUM M75 78:05 Missing no 6 mp Sally Thomas BOK W70 103:39 Missing no 13 mp John Harris WAOC M70 111:26 Missing no 4 mp Barbara Page HH W50 116:27 Missing no 4 mp Clare Fletcher BOK W75 120:58 Missing nos 14-15 mp Sue Bicknell OD W70 127:45 Missing no 3 mp Jennifer Taylor CHIG W75 132:05 Missing no 14 mp Katharine Hill TVOC W21 132:49 Missing no 13 Karin Kirk OD W70 dnf No finish time John Farren TVOC M80 dnf No finish time Susan Roberts HOC W65 dnf No finish time Maria Marshall WAOC W65 dnf No finish time Tony Noott BOK M80 rtd Missing nos 7-15 John Coleman NGOC M80 rtd Missing nos 5-7,9-12 Ken Williams BAOC M80 rtd Missing nos 7-15 Roger Hailey OD M80 rtd Missing nos 4,7,9-15 Joan Hambleton SARUM W75 rtd Missing nos 11-14
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Green (length 4.8km, climb 95m, 17 controls)
1 Lucy Paton SN W55 57:18 2 Vesela Chokoeva SLOW W45 60:41 3 Martin Lock GO M70 62:24 4 Keith Willdig OD M65 63:18 5 Nikolay Yanev SLOW M45 64:21 6 Richard Steptoe TVOC M70 65:15 7 Bo Oqvist BKO M45 66:46 8 Suzanne Harding NGOC W50 67:12 9 Ian Smith WAOC M60 69:44 10 Duncan Minty LOK M55 69:58 11 Peter Riches TVOC M65 72:47 12 Matthew Dixon HH M16 72:52 13 Philip Kirk OD M60 73:51 14 Dave Marr OD M65 74:52 15 George Engelhardt MV M65 75:04 16 Barry McGowan HOC M70 75:20 17 Jane Blackford BADO W45 76:25 18 Julie Astin WSX W65 76:28 19 Richard Rae BKO M70 77:53 20 John Marriott LEI M70 78:31 21 Keith Marsden HH M75 79:21 22 George Elkin BAOC M70 80:16 23 Fiona Clough BKO W55 80:23 24 Paul Taunton NGOC M65 81:44 25 David Oxenham SARUM M60 82:00 26= John Collyer SOS M70 82:04 26= Stuart Hanstock BOK M21 82:04 28 Doug Greenwood BKO M45 82:16 29 Karen Vines SMOC W50 84:24 30 Lucie Kozumplikova IND W35 84:27 31 Mike Shires TVOC M40 86:47 32 Mark Blackstone BOK M70 87:16 33 Peter Narramore TVOC M60 87:21 34 Russ Fauset HOC M70 89:15 35 Gill Godbold BKO W60 90:17 36 Nik Windle TVOC M55 91:08 37 Helen Hague WAOC W45 91:22 38 Greg Birdseye TVOC M70 91:31 39 Christopher Churchman RAFO M21 94:30 40 Ashley Ford HOC M65 95:51 41 Phil M'Caw HH M55 97:54 42 Catherine Galvin LOK W55 101:05 43 John Middler OD M65 101:22 44 Eddie Whittle BKO M45 101:40 45 Rick Roberts HOC M65 101:48 46 Daniel Hague WAOC M16 101:54 47 Fiona Hanstock BOK W60 102:15 48 Peter Smith SN M55 105:37 49 Kurt Lee RAFO M21 114:38 50 Liz Stradling BKO W60 117:03 51 Paul Smith BADO M50 117:21 52 Viv Hodson HH W50 118:55 53 Rosalind Taunton NGOC W65 120:51 54 Rosie Walklin TVOC W55 123:14 55 Oliver Hague WAOC M20 125:49 56 Peter Colbert SWOC M65 127:25 57 Gideon Felton IND M50 153:22 58 Andrea Gook BADO W45 169:08 mp Elisabeth Dickson BAOC W60 46:10 Missing nos 10-12 mp Annika Greenwood BKO W45 70:27 Missing no 7 mp Dawn Figg HH W45 73:02 Missing nos 10-12 mp Jenny Collyer SOS W70 88:52 Missing no 13 Charmaine Kwan LOK W21 dnf No finish time Roger Cliffe TVOC M45 rtd Missing nos 7,13-17 Howard Thomas BOK M70 rtd Missing nos 10-17 Penny Rodgers TVOC W55 rtd Missing nos 10-16 Jillian Ullersperger BKO W55 rtd Missing nos 10-15 Susan Brown HH W21 rtd Missing nos 3-6,10-12 Ann Harris SMOC W60 rtd Missing nos 12-17
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Short Blue (length 5.4km, climb 165m, 18 controls)
1 Axel Blomquist BAOC M65 59:15 2 Martin Ricketts TVOC M70 65:24 3 Mark Glaisher SAX M65 66:01 4 Geoff Trewin HOC M65 67:41 5 Alan Williamson SO M65 69:54 6 Keith Banham TVOC M60 70:00 7 John Tzanetis SN M50 70:33 8 Sue Bett SN W50 70:58 9 Jill Emmerson OD W50 72:38 10 Ian Prowse NGOC M65 72:53 11 Gary Mills TVOC M60 74:04 12 Ginny Hudson NGOC W55 75:00 13 Dougie Cochran TVOC M45 76:12 14 Phil Warry BOK M65 79:19 15 Geoff Wright GO M70 80:11 16 Serena Ludford BADO W50 80:19 n/c Mark Thompson TVOC M60 80:56 17 Barry Houghton HOC M70 82:24 18 Ali Kempson TVOC W50 84:34 19 Bruce Marshall WAOC M65 84:40 20 Allan Darwell BOK M65 85:26 21 David Hanstock BOK M60 86:57 22 Jon Darley GO M50 87:59 23 Peter Wilson BKO M55 88:00 24 Hedley Calderbank HH M65 88:42 25 Camille Roux SLOW W18 89:44 26 Bill Child TVOC M55 91:22 27 Paul Kilpin TVOC M65 92:58 28 Mike Bolton MV M65 94:49 29 Helen Nisbet SMOC W55 95:14 30 Dominic Bowers HH M16 95:36 31 Phil Stradling BKO M60 96:32 32 Gillian Bowers HH W45 97:24 33 Tony Ludford BADO M70 98:24 34 Peter Entwistle BKO M65 98:27 35 Terence Hosking BKO M50 99:15 36= Gerry Spalton OD M70 104:02 36= Jane Lambert SO W55 104:02 38 Paul Greenough TVOC M70 104:17 39 Carolyn Dent BOK W55 104:46 40 Katie Clarke SN W45 107:35 41 Laurence Gossage BOK M65 107:46 42 Gillian Hanson HH W50 111:40 43 Boryana Peeva SLOW W45 112:13 44 Alan Bowers HH M45 115:03 45 Sandra Mather SMOC W50 115:39 46 Alan Richards NGOC M70 116:06 47 Toni Whittle BKO W45 116:18 48 Paul Hearn HH M50 118:14 49 Nicolas Roux SLOW M40 118:38 50 Melanie Roux SLOW W40 129:30 51 Anna Fowler OUOC W20 129:31 mp Jim Prowting TVOC M70 71:53 Missing no 4 mp Judith Taylor HOC W50 131:27 Missing nos 15-17 Pete Inness BKO M50 dnf No finish time Stefan Stasiuk BKO M65 rtd Missing nos 10-18 Martin Cook SMOC M60 rtd Missing nos 7-18 Sarah Howes SAX W55 rtd Missing nos 2-3,12-17 Emma Cochrane SLOW W21 rtd Missing nos 1-10,13-15,17-18
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Blue (length 6.0km, climb 200m, 17 controls)
1 Nick Nourse NWO M55 55:43 2 David Dixon HH M45 64:19 3 Helen Marsden HH W40 66:41 4 Julian Hartwell SOC M60 67:00 5 John Orton NWO M60 68:51 6 Melanie Slade SN W50 69:09 7 Mykyta Chubynsky OD M40 69:14 8 Simon Moore BKO M55 70:01 9 Miranda Leaf DRONGO W21 71:11 10 Paul Lane BAOC M60 71:36 11 Olin Davies SLOW M14 72:04 12 Andy Emmerson OD M60 72:13 13 Adrian Wise SN M55 72:14 14 Simon Greenwood SAX M60 73:15 15 Alex Wise SO M35 74:26 16 Stan Alexander OD M65 74:28 17 Jason Falconer WSX M45 75:10 18 Suzy Dixon TVOC W21 75:29 19 Andrew Cummings HH M65 78:01 20 Roman Kotecky OD M65 78:51 21 Tim Lund SAX M60 78:57 22 Colin Palmer TVOC M35 79:00 23 Stephen Hardy SMOC M65 79:39 24 Ian Chafer HOC M50 79:58 25 Brian Hughes HOC M70 80:45 26 Ian Byrne SMOC M60 81:26 27 Tom Edelsten CHIG M75 81:27 28 David Lane SN M65 82:01 29 Freya Askham SMOC W40 83:43 30 Philip Hague WAOC M45 83:53 31 John Duffield HH M70 85:09 32 Alan Kersley BADO M60 85:48 33 Phil Marsland SLOW M50 87:08 34 Tim Hughes TVOC M65 88:45 35 Clare Garside WCH W21 88:53 36 Derick Mercer BKO M50 89:19 37 Chris Evans SLOW M50 90:57 38 Alan Wallis SN M60 94:19 39 Paul Langston HH M65 94:59 40 Naomi Drewitt DFOK W40 95:07 41 Neil Gostick HH M55 97:03 42 Keith Davies SLOW M50 98:27 43 Jo Foster BOK W60 99:14 44 Dorien James SMOC M55 100:16 45 Raffaella Marin SLOW W50 104:43 46 Nigel Bush MV M60 107:37 47 Kirill Tretiakov IND M21 110:04 48 Rinat Akhmetov IND M21 110:26 49 Thomas Elgood CHIG M50 114:54 50 Nicholas Ziegel IND M55 115:42 51 Graham Pembery SMOC M60 136:51 52 Richard Burnett COBOC M60 146:26 53 Gavin Avey-Hebditch WSX M55 148:14 54 Mikhail Malakhaev IND M21 170:20 Tim Foxhall & Nicky Brock ABING M35 & W40 dnf No finish time Colin Godbold BKO M60 rtd Missing nos 11-15 Colin Dickson BAOC M60 rtd Missing nos 13-17 Adam Leaf HH M55 rtd Missing nos 10-16 Dmitry Pegushin IND M35 rtd Missing nos 10-16
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Short Brown (length 8.4km, climb 235m, 25 controls)
1 Kevin Fielding HH M50 86:01 2 Chris Hooker SO M55 88:47 3 Neville Baker TVOC M65 94:08 4 Ian Marsden HH M40 94:23 5 Chris McCartney OD M45 95:55 6 Keith Belsey SN M50 97:07 7 Velina Valova SLOW W21 97:52 8 John Methven BKO M45 100:53 9 Sue Carter SLOW W50 103:47 10 Craig Blackford BADO M50 103:53 11 Georgi Gospodinov BKO M50 104:29 12 Stefan Peykov SLOW M50 105:16 13 Gary Walford TVOC M50 106:39 14 Richard Sharp TVOC M50 107:40 15 Evan Bowers HH M18 107:54 16 Ian Byford HH M60 108:16 17 Josh M'Caw HH M18 113:29 18 Paul Martin SN M50 114:39 19 Rob Woods RAFO M45 115:29 20 Jon Chandler LOK M50 120:07 21 David Hunt BOK M55 122:40 22 Rebecca Dal Bon SLOW W21 122:42 23 Jon Bones TVOC M45 123:29 24 Ian Buxton TVOC M50 124:49 25 Maria Pereverzina HH W21 127:01 26 Zlatko Peev SLOW M45 130:36 27 Nikolay Kolev SLOW M50 132:54 28 Rob Taylor HOC M45 138:18 29 David Hodson HH M50 141:31 30 Marie-Anne Fischer TVOC W55 145:43 31 Yonadab Diez-Urkidi BKO M50 241:42 mp Tim Must TVOC M50 89:51 Missing no 5 Angus Lund SLOW M45 dnf No finish time Peter Foster BOK M60 dnf No finish time Charlotte Coles TVOC W35 rtd Missing nos 16-25 Paul Wilson SO M55 rtd Missing nos 20-24 Kerria Rowan SO W21 rtd Missing nos 17-25
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Brown (length 9.8km, climb 290m, 29 controls)
1 Alexander Lines SO M21 101:23 2 Thomas Raftery HH M35 101:43 3 Ben Green TVOC M40 105:31 4 Ales Kozumplik IND M21 110:31 5 Mark Adams HH M55 112:07 6 Becky Raftery HH W21 115:22 7 Nat Skidmore TVOC M21 117:28 8 David Bennett DVO M40 121:07 9 Jonathan Hughes IND M21 134:57 10 Matthew Pembery SMOC M18 146:26 11 Neil Brooks LOK M55 147:06 12 Rob Hick WSX M55 154:52 13 Luke Woodward TVOC M35 159:44 14 Rich Golding BKO M50 194:33 mp Peter Jones SN M60 119:47 Missing no 24 mp David Harper GO M60 144:01 Missing no 10 Thomas Venn TVOC M35 dnf No finish time Thomas Howell SN M18 rtd Missing nos 23-28
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Black (length 11.3km, climb 305m, 32 controls)
1 Julian Birkinshaw TVOC M50 107:32 2 Thomas Cochrane SLOW M35 109:49 3 Jan Travnicek TVOC M40 110:06 4 Jack Kosky SO M21 111:41 5 Peter Suba WSX M40 130:00 6 Charles Gook BADO M50 140:29 7 Mark McLeod IND M21 141:40 8 Tom Beskeen WAOC M21 146:13 9 Jack Smith OUOC M21 146:47 10 Adam Poole TVOC M21 150:12 11 Robert Neal RAFO M21 156:59 12 Chris Poole RAFO M55 180:11 13 Mike Bennett HH M65 184:32 14 Ian Peirce SARUM M70 199:14 mp Dmitry Ushakov LOK M45 124:54 Missing no 26 Peter Anderton TVOC M60 dnf No finish time Yordan Kolev SLOW M21 rtd Missing nos 6,29-31 Harrison McCartney OD M20 rtd Missing nos 27-30 Yasha Chechik SLOW M21 rtd Missing nos 1,9-32
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Very Short Green, Short Green, Green, Short Blue, Blue, Short Brown, Brown, Black
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk